Унікальне видання «Апостоли свободи» – це міжнародний літературно-інклюзивний проєкт, який реалізували комунальний заклад вищої освіти «Дніпровська академія неперервної освіти» Дніпропетровської обласної ради» спільно з партнерами: видавчинею Уляною Княгинецькою, Товариством української культури в Угорщині, Столичним самоврядуванням українців Угорщини, Самоврядуванням українців Ерду, Товариством «Нова Хвиля», за що ми щиро вдячні.
Багатомісячна спільна творча робота призвела до появи літературно-інклюзивного проєкту: «Апостоли свободи: Тарас Шевченко, Шандор Петефі». Однойменна україномовна літературно-інклюзивна збірка вийшла друком в Угорщині у двох томах для читачів з порушеннями зору (пласким та шрифтом Брайля). До збірки увійшли поезії видатних митців України та Угорщини – Тараса Шевченка і Шандора Петефі.
Уляна Княгинецька – один із ключових генераторів проєкту, видавчиня, упорядниця україномовних книжок шрифтом Брайля в Угорщині. «Апостоли свободи» – це вже п’ята книга, яку було видано у столиці Угорщини в межах міжнародного проєкту «Feel Europe українською».
Поезії Тараса Шевченка і Шандора Петефі краще за будь-який навчальний підручник розкажуть про національно-визвольну боротьбу, прагнення свободи й вільного розвитку двох європейських народів, пов’язаних нерозривними історичними та культурними багатовіковими зв’язками. Творчі доробки й діалог двох національних поетів стали свідченням та ствердженням спільних цінностей демократії та свободи.
Актуальними для нас є рядки віршів Шандора Петефі:
Тож, здолавши ворога, Україна переможе й буде надалі вільною, незалежною, демократичною. Слава Україні!
«З денця до серця» (байки) Федіної О.В. – художнє видання для дітей, яке розповідає про українські водойми та їхніх мешканців, запрошує читачів зібрати справжні скарби: дружбу, повагу, справедливість, батьківську любов та піклування про ближнього, ввічливість, а також відкрити для себе таємниці підводного світу. Окрім прочитання, книжку можливо ще й прослухати: за допомогою QR-коду здійснюється перехід до аудіо версії у виконанні автора. Також діти можуть відчути персонажів байок на дотик завдяки малюнкам об’ємного тиснення. Даний проєкт вдалося реалізувати за підтримки Дніпропетровської обласної ради, яка виступила фінансовим партнером, а також завдяки плідній співпраці з Національним університетом «Львівська політехніка» та Львівським осередком ВГО «Українська спілка інвалідів» в особі Оксани Потимко.
Вказані літературно-інклюзивні видання було передано НРЦ №12 за дорученням ректора комунального закладу вищої освіти «Дніпровська академія неперервної освіти» Дніпропетровської обласної ради» проф. Віктора Сиченка представниками кафедри соціально-гуманітарної освіти.
Видання були тепло сприйняті здобувачами освіти НРЦ №12, які щиро, з відкритим серцем, прочитали рядки Траса Шевченка, Шандора Петефі та байки Олени Федіної. Адже шрифт Брайля, об’ємні малюнки й цікаві завдання створюють відповідні умови для розвитку пізнавальної, читацької, комунікативної компетентностей дітей з особливими освітніми потребами, сприяють успішній соціалізації в національний суспільний простір.
Як зазначила Віра Купрас, директор спеціалізованого закладу освіти: «Ці подарунки для нашого закладу є дуже цінними, оскільки проблема книговидання шрифтом Брайля залишається актуальною для шкільної освіти України, що особливо стосується художньої літератури для дітей та юнацтва».
Іван Безена, к.ф.н., завідувач кафедри СГО,
Олена Федіна, к.ф.н., доцент кафедри СГО