Наукова комунікація посідає важливе місце у сучасному науковому та освітньому процесі. Важливо, щоб ця комунікація відбувалась на засадах академічної доброчесності, що ґрунтуються на повазі до колег-науковців. Проте, не завжди в академічному середовищі можна спостерігати дотримання вимог академічної етики. На жаль, у нашій країні має місце таке явище як плагіат, що негативно впливає на різні сфери людської діяльності.
Плагіат у перекладі з грецької означає «крадіжка», що звісно розкриває лише частково суть цього явища. На перший погляд, плагіат не здається настільки серйозною проблемою, аж доки він не починає стосуватися нас безпосередньо. У академічному середовищі довгий час сором’язливо робили вигляд, що не помічають цю проблему, або вважали її не настільки серйозною. Тепер, у контексті академічної доброчесності, більшість провідних в закладів вищої освіти прискіпливіше ставляться до рівня свого престижу і вбачають одним із найважливіших завдань боротьбу з плагіатом.
Перевірка на плагіат у тій чи іншій формі існувала завжди, але не була достатньо ефективною. З появою спеціалізованого програмного забезпечення із виявлення плагіату ця справа значно полегшилась, але автоматизована перевірка, значною мірою, є допоміжною для прийняття кінцевого рішення фахівцями-експертами. Одним із сучасних напрямів боротьби з академічним плагіатом є його виявлення і констатація за допомогою комп’ютерних програм. На сьогоднішній день існує небагато програмних засобів, які допоможуть встановити відсоток унікальності тексту. Кожне програмне забезпечення має свої особливості, переваги та недоліки, про що мова йтиме далі.
На жаль, на теперішній час існує небагато безкоштовних програмних засобів, які б не були розробкою країни-агресора, котрі допомагають встановити відсоток унікальності тексту. Ось перелік програм, які, хоча і мають ті чи інші незручності. Тому кожен автор може обрати саме ту програму, яка влаштовує його найбільше:
Cognitive Text Analyzer ‒ http://www.cognitivetpg.com/
Plagiarism-Detector Personal ‒ http://plagiarism-detector.com/
Turnitin ‒ http://turnitin.com/en_us/
Viper ‒ http://www.scanmyessay.com/
Unplag ‒ https://unplag.com/