Українська шкільна методична наука та літературознавство мають великі надбання. Здобувачі освіти мають змогу навчатись за програмами української літератури, зарубіжної літератури, за інтегрованими курсами літератур національних меншин, корінних народів та зарубіжної літератури, мов та літератур національних меншин. Інтегрованими курсами користуються народи, які мешкають на відповідних територіях. Але школярі всієї країни майже не знайомі з літературними героями, образами, темами, що притаманні кожному народові. Пропонуємо навчально-методичний проєкт «Літератури народів України», який би міг ознайомити з кожною літературою народу, що мешкає на її території. Таким чином вся Україна має змогу краще пізнати особливості літературно-історичних та культурних надбань, смаків кожної людини. Цей проєкт дозволить, краще пізнати та об’єднати країну, виховуючи толерантність, зацікавленість та повагу один до одного.
Мета: представити літератури народів України, ознайомитись з літературою багаточисельних народів, що мешкають на території країни, обрати найяскравіші твори народної та літературної творчості, які дають уяву про розвиток народних та літературних традицій, характерних героїв, історичних та культурних символів надбань кожного народу.
Завдання: зібрати найяскравіші літературні твори у перекладах українською мовою, зробити історичні екскурси з розвитку літератури представлених літератур національних меншин та корінних народів, запропонувати методичний супровід викладання літератур, створити програму факультативного курсу вивчення літератур народів України.
Тип проєкту: дослідницький, прикладний, творчий, груповий, довготривалий.
Запланований результат: факультативний курс з методичним супроводом.
Розрахований на учнів 5-6 класів, 7-9 класів, 10-11 класів.
Автор, методичний керівник проєкту – Чубарова Марина Євгеніївна, методист НМЛ вивчення базових дисциплін ОНМЦПКПП КЗВО «ДАНО» ДОР».
Науковий керівник проєкту – Степаненко Олена Костянтинівна,професор кафедри соціально-гуманітарної освіти КЗВО «ДАНО» ДОР», кандидат філологічних наук, доцент.
Науковий консультант проєкту - Лариса Миколаївна Удовиченко, професор кафедри східної культури і літератури Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор педагогічних наук, професор.
Учасники проєкту – вчителі-філологи області, керівники обласних творчих філологічних майстерень.
Вчителі області можуть відправити на ел.пошти тексти творів (українською мовою!), які можуть представити літератури відповідних народів у програмі. За участь у роботі вчителі отримують сертифікати (6 годин), керівники обласних творчих філологічних майстерень – 15 годин.
Етапи роботи над проєктом:
І – вибір теми, планування діяльності – вересень 2022;
ІІ – збір текстів, перекладів для всіх паралелей, історичних та літературознавчих пам’яток про розвиток літературного процесу кожної літератури – жовтень-грудень 2022;
ІІІ – формування програми та методичного супроводу – січень –березень 2023;
ІV – наукове консультування – квітень 2023;
V – підсумковий – червень 2023.
Етапи звітування:
І, ІІ – представлення проєкту, представлення матеріалів, авторів, текстів – Методичні консиліуми – вересень, грудень 2022;
ІІІ, ІV – Майстерfest – березень-квітень 2023.