Ми живемо в епоху, коли обмін знаннями та культурним досвідом стає надважливим. Вивчення іноземних мов відкриває нові горизонти та можливості для учнів не тільки в особистій кар`єрі, але й у розумінні світу. В умовах глобальних та локальних викликів, зокрема війни, освіта стає не тільки інструментом для досягнення професійного успіху, а й засобом підтримання культурної та духовної стійкості.
Саме тому 24 квітня 2024 року працівниками Дніпровської академії неперервної освіти (Анна Кирпа – кафедра соціально-гуманітарної освіти та Любов Калита – навчально-методична лабораторії вивчення базових дисциплін) було проведено обласний науково-практичний семінар «Особливості викладання іноземних мов в Новій українській школі в умовах війни РФ проти України та сучасних цивілізаційних викликів», що об’єднав більше 100 вчителів ЗЗСО та викладачів ЗВО Дніпропетровської області, що викладають французьку, німецьку та польську мови.
Метою семінару було обговорити актуальні теоретичні та практичні проблеми розвитку науки і освіти в умовах війни РФ проти України, проаналізувати вплив війни на освітній процес українських закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО), розглянути нові можливості, виклики, які виникають у зв’язку з впровадженням дистанційного та гібридного навчання, та оптимальні шляхи підтримки успішної освітньої діяльності в умовах конфлікту.
Цей час випробувань для кожного з нас вимагає особливої мужності, терпіння та інноваційного підходу до освіти. Вчителі іноземних мов відіграють ключову роль у формуванні глобального мислення наших учнів, розвитку їхньої відкритості до світу та здатності спілкуватися та співпрацювати з людьми з різних країн та культур.
Учасники семінару мали можливість поділитися досвідом, ідеями та підходами, як адаптувати процес викладання мов до нових реалій, використовувати новітні технології та методики, які допоможуть нашим учням не тільки навчатися, але й відчувати себе безпечно і підтримано.
Серед ключових завдань – не тільки освітні, але й виховні, бо формуються не тільки знання, але й цінності, такі як мир, взаєморозуміння, толерантність і повага. Саме в цих умовах, коли наша країна переживає складні часи, роль освіти стає ще більш значущою.
Гостем семінару Олегом Коваленком, головою Громадської організації «Крок перший», керівником Агенції StudentWay, представлено безкоштовну програму з вивчення польської мови для учнів ЗЗСО, яка була ініційована ГО на початку повномасштабного вторгнення з метою допомоги українським учням, змушеним тікати від воєнної агресії на територію дружньої Польщі, та окреслено перспективи для подальшої співпраці із популяризації вивчення й інших іноземних мов серед учнів ЗЗСО.
Спікерами семінару були запрошені досвідчені та творчі вчителі-практики Дніпропетровської області, які пройшли навчання від Goethe-Institut Ukraine та Institut Francais d`Ukraine.
Складне наразі питання мотивації учнів та підвищення комунікативної компетенції учнів підняла Інна Назарова, вчитель французької мови комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа №76» Дніпровської міської ради. Вчитель поділилася своїм алгоритмом, як залучати учнів до вивчення французької мови, допомагаючи їм долати сором’язливість та страх говорити іноземною мовою.
Майстерність вчителя іноземної мови у контексті розвитку цифрових технологій та їхнього ефективного використання продемонстрували Юлія Найденко, вчитель французької мови Ліцею №11 міста Павлограда, та Інна Івасенко, вчитель французької мови Нікопольського ліцею №8 Нікопольської міської ради. Вони поділилися практичними порадами та секретами створення інтерактивних вправ із вивчення французької мови, надали покрокову інструкцію щодо роботи із інформаційно-комунікаційними інструментами.
Вікторія Ніколаєва, вчитель німецької мови Криворізького ліцею академічного спрямування «Міжнародні перспективи» Криворізької міської ради, висвітила специфічні методики викладання німецької мови. Вчитель продемонструвала можливості спеціалізованої платформи для вивчення та викладання німецької мови у дистанційному форматі, що забезпечує синхронне та асинхронне навчання.
Предметні особливості із викладання польської мови представила Христина Благодатна, вчитель вищої категорії, старший вчитель польської мови Нікопольського ліцею №4 Нікопольської міської ради.
Дякуємо кожному вчителю за відданість справі освіти, за незламність і оптимізм.
Сподіваємося, що цей семінар став майданчиком для плідного обміну ідеями, розробки нових підходів та спільної роботи над покращенням викладання іноземних мов у складних умовах сучасного світу, що сприятиме подальшому розвитку та удосконаленню викладання іноземних мов у закладах освіти Дніпропетровської області.